Słowa kluczowe – skuteczny marketing w sieci

Analiza i szukanie słów kluczowych jest podstawą marketingu w sieci. Zaplanowanie tego zadania to pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę nim podejmie się kolejne kroki.

Wiele osób odpowiedzialnych za marketing w sieci podejmuje dość powierzchowne działania. Często wybierają tylko ogólne słowa kluczowe z wysoką konkurencyjnością. Ten sposób jest niewystarczający. Przez to często wskaźnik ROI (zwrot z inwestycji) jest niski. W rezultacie, część pieniędzy jest marnowana.

Można to zrobić lepiej!

Nie warto pracować tylko z Google Keyword Planner. Oczywiście jest to bardzo dobre narzędzie, jednak nie daje całkowitego obrazu. Trzeba spojrzeć na inne opcje, dzięki którym możemy znaleźć interesujące słowa kluczowe. To da nam wyższy ROI (zwrot z inwestycji) i zadowolenie klienta.
Dobrym programem do badania konkurencji jest SEMrush. Dzięki niemu możemy sprawdzić, historię reklam konkurencji. Dodatkowo poznamy ich pozycję oraz przewidywany CPC.

Google Keyword Planner z ciekawszej strony

Każda osoba zajmująca się wyszukiwaniem słów kluczowych używa Google Keyword Planner. To oznacza, że wszyscy otrzymują te same propozycje fraz. Dane zawarte w tym narzędziu są cenne i zdecydowanie powinno się go używać. Jednak nie pozwala ono na prześledzenie działań konkurencji.

Jednym z bardziej interesujących pomysłów jest wyszukiwanie fraz dla danego linku:
Google-KeywordPlanner-url

Od tego można rozpocząć analizę.
Dodatkowo, warto poszukać nowych rozwiązań. Sprawdzanie innych narzędzi darmowych lub płatnych jest przydatne. Tak naprawdę cały czas trzeba śledzić oryginalne programy, żeby stworzyć listę potencjalnych słów kluczowych. Warto też zajrzeć na fora, gdzie znajdują się informacje, jakie rozwiązanie może okazać się pomocne.

Zebranie danych i ocena konkurencji

Gdy już mamy gotową wyjściowy plik, trzeba podzielić dane według pewnych kryteriów. Na przykład:

• Średniej liczby wyszukiwań w ciągu miesiąca (lokalnie lub globalnie)
• Jakie są potencjalne koszty?(jeśli nie ma innych sprawdzonych wyznaczników, CPC jest miarodajną oceną)
• Jak duża jest konkurencja dla danej frazy (tu przydają się narzędzia do analizy konkurencji)
Bardzo ciekawym narzędziem jest Term Explorer, gdzie możemy budować projekty z analizą słów kluczowych i URLi. (Istnieje możliwość pobrania plików w formacie CSV.)

Priorytet słów kluczowych

Teraz pogrupujmy frazy:

  • Duża ilość wyszukiwań, wysoka konkurencyjność, wysoki zwrot – grupa bardzo trudnych fraz, na które osiągnięcie wysokiej pozycji zajmie dużo czasu.
  • Niska ilość wyszukiwań, niska konkurencyjność i potencjalnie niski zwrot – łatwo jest się wbić na pierwsze pozycje, ale ich zdobycie nie zapewnia wiele. Są idealne do wspierania ważniejszych celów, jak z wcześniejszej grupy. Dzięki nim można osiągnąć szybkie zwycięstwa.
  • Średnia liczba wyszukiwań, średnia konkurencyjność, średni lub mały zwrot. Optymalna grupa, dzięki której można łatwo zdobyć topowe miejsca i osiągnąć dodatni bilans, zarówno w ruchu, jak i dochodach. Są to frazy, które powinny znaleźć się na promowanej stronie.

Jednym ze sposobów wzrostu pozycji jest dodawanie nowych słów kluczowych w treści strony. Dzięki temu, zyskuje się widoczność na nowe frazy.
Trzeba też pamiętać, że wartość słów kluczowych jest zmienna. Należy ją sprawdzać dość często. Warto zwracać uwagę na nowinki i trendy w branży, a także szukać nowych możliwości badania rynku.

Podsumowując, szukaj nowych sposobów. Zawsze jest coś do odkrycia. Szukanie słów kluczowych jest bardzo ważne. Dobrze wykonana analiza może przynieść zyski. Dlatego warto i trzeba szukać niekonwencjonalnych rozwiązań.
Do tego Was zachęcam!